İLK FEDERASYON BAŞKANIMIZ ALİ ABALI´YI KAYBETTİK

Türkiye Masa Tenisi Federasyonu´nun kurucularından ve ilk başkanlarından Ali Abalı´yı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Türk basınının ve Türk sporunun kendini kanıtlamış isimlerinden olan Ali Abalı, 15 yıl Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkanlığı yaptı.  Basın Şeref Kartı sahibi Abalı, birçok ulusal gazetenin Ankara Temsilciliği görevinde bulundu. Ali Abalı altı ay önceye kadar Cumhuriyet Gazetesinde ´´Gözlem Spor´´ adlı köşesinde Çarşamba günleri spor yazarlığı yapıyordu.

1930´da Fethiye´de doğan Ali Abalı, İktisadi Ticari İlimler Akademisi´den mezun oldu. 1963 yılında Tenis Federasyonu üyeliği yapıp, 1966 yılında Masa Tenisi Federasyonu´nun kuruluşunda bulundu ve ilk başkanlığını yaptı. 1971 yılında Akdeniz Oyunları İcra Kurulu üyeliği yaptı. Gençlik ve Spor Bakanlığı´nda Danışmanlık, 1973-1976 yılları arasında Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü´nde Merkez Danışma Kurulu üyeliğinde bulundu. TSYD Ankara Şubesi Başkanlığı ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.
1985-1993 yıllan arasında tekrar Masa Tenisi Federasyonu Başkanlığı´nı üstlendi. Masa tenisinin Türkiye’de yaygınlaşmasında büyük katkıları oldu.

Ali Abalı´nın cenazesi 27 Mayıs Pazar günü Fethiye Yeni Cami’nde öğle namazı sonrasında Taşyaka şehir mezarlığına defnedildi. 25 Mayıs 2018 Cuma günü Ankara’da evinde vefat eden Muğla’nın Yunus Nadiden sonra yetiştirdiği en büyük gazetecilerden ve aynı zamanda spor adamı Fethiyeli Ali Abalı, Fethiye’de toprağa verildi. 

26.05.2018

Diğer Haberler