Süper Lig´de şampiyonlar belli oldu

2016-2017 sezonu Spor Toto Süper Ligi Bursa´da yapılan 8.ve son etapla sona erdi. Erkeklerde Çukurova Üniversitesi, bayanlarda ise Bursa Büyükşehir şampiyonluğa ulaşan takımlar oldu.

Süper Lig Play-off Erkeklerde, final niteliği taşıyan ligin son maçında aynı puandaki iki takımın mücadelesinde Beşiktaş´ı 4-1 mağlup eden Çukurova Üniversitesi 2016-2017 sezonu Spor Toto Süper Ligi Şampiyonluğunu kazandı. 

Tarihinde erkeklerde ilk şampiyonluğunu kazanan Çukurova Üniversitesi bu şampiyonluğu ile; 2004, 2006 ve 2011 yıllarında Süper Lig şampiyonu olan Adana MTİ’den sonra şampiyonluk kupasını 4.kez Adana’ya götüren takım oldu.
Ligin son maçına aynı puanda çıkan Çukurova Üniversitesi ve Beşiktaş takımları şampiyonluk için karşı karşıya geldiler. İlk oyunda İbrahim Gündüz, Adana ekibinden Zihni Batuhan Şahin’i 3-0 yenerek Beşiktaş’!ı 1-0 öne geçirdi. İkinci oyunda Mohamad Ahmed Elbeiali, siyah-beyazlı takımdan Ziver Gündüz’ü 3-0 mağlup ederek skoru eşitledi. Üçüncü oyunda Çukurova Üniversitesi’nden Talha Yiğenler, Beşiktaş’ın Bulgar oyuncusu Petyo karşısında 2-0 geriye düştüğü maçtan 3-2 galip ayrılınca Adana temsilcisi 2-1 öne geçti. Dördüncü oyunda Elbeiali/Talha çifti, İbrahim/Ziver ikilisini 1-0 geriye düştükleri sette 3-1 yenince Çukurova Üniversitesi durumu 3-1 yaptı. Beşinci oyunda Elbeiali ile İbrahim Gündüz karşı karşıya geldi. Maçı 3-1 kazanan Adana ekibinin Mısırlı sporcusu olunca Çukurova Üniversitesi karşılaşmadan 4-1 galip ayrılarak Süper Lig şampiyonluğunu kazandı.
Beşiktaş ikinciliği elde ederken, İstanbul BBSK üçüncü, Sistem reklam dördüncü oldu.
Bayanlar Play-off’da şampiyonu averaj belirledi. Son etaba yenilgisiz lider giren Bursa Büyükşehir takımının iki as oyuncusu Melek Hu ve Aleksandra Privalova maçlar öncesinde sakatlanınca, Bursa ekibi gençlerden oluşan bir kadro ile mücadele etmek zorunda kaldı. Kendi evindeki üç maçı da kaybeden Bursa Büyükşehir, Ankara TİGEM ile Ligi aynı puanda tamamladı. Ancak her iki takım arasında bu sezon oynanan üç maçın ikisini Bursa Büyükşehir kazandığı için şampiyonluğa ulaşan taraf yeşil-beyazlılar oldu. Ankara TİGEM ikinci, Fenerbahçe üçüncü, Kocasinan Belediye ise dördüncü sırayı aldı.

Erkekler klasman grubunu TED lider kapatırken, ligde 9.sırayı aldı. Son üç sırayı alan Antalyaspor, Kocasinan Belediye ve Bursa Büyükşehir 1.Lige düştü.
Bayanlar klasman grubunu ise İstanbul BBSK ilk sırada tamamladı ve 9.oldu. Son üç sırayı elde eden Hakkari, Batman ve Modaspor ise 1.Lige düştü. 

27.05.2017

Diğer Haberler