2018-2019 ALİ ABALI sezonu Liglerdeki değişiklikler

TMTF´nin 2018-2019 Ali ABALI Sezonunda Liglerimizde uygulamayı düşündüğü değişikler karara bağlandı.

Süper Lig, 2018-2019 Sezonunda erkek ve bayan 16’şar kulüp takımından oluşacak ve yarışmalar 7 maçlık sistem (6 tek 1 çift) ile toplam 6 etapta, Cumartesi ve Pazar günleri oynanacaktır. 

Süper Lig’in ilk yarısı tek devreli lig usulü ile toplam 4 etapta oynanacaktır.

İlk devre sonunda ilk sekiz sırada yer alan takımlar ikinci yarıda Play-Off Grubu maçları için ilk yarıdaki kendi aralarındaki maçların puanlarını taşıyarak tekrar tek devreli lig usulü ile 2 etapta oynayacaktır. Süper Lig’de ilk 8 sırada yer alan takımlar Avrupa Kupası maçlarına katılma hakkı kazanırlar.

İlk yarı sonunda son sekiz sırada yer alan takımlar Klasman Grubu maçları için ilk yarıda kendi arasında oynadıkları maç puanlarını taşıyarak tekrar tek devreli lig usulü ile 2 etapta oynayacaktır. Klasman Grubunda son üç sırada yer alan erkek ve bayan takımlar 1. Lig’e düşerler.

1., 2. ve 3. Lig; 2018-2019 Ali ABALI Sezonunda erkek ve bayan takımlar 16’şar kulüpten oluşacak ve yarışmalar 5 maçlık sistem (Yeni Olimpik sistem, 4 tek ve 1 çift) ile toplam 3 etapta, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri oynanacaktır.

1., 2. ve 3. Liglerin ilk yarısı tek devreli lig usulü ile 2 etapta oynanacaktır.

İlk devre sonunda ilk sekiz sırada yer alan takımlar ikinci yarıda Play-Off Grubu maçları için ilk yarıdaki kendi aralarındaki maçların puanlarını taşıyarak tekrar tek devreli lig usulü ile 1 etapta oynayacaktır.

İlk yarı sonunda son sekiz sırada yer alan takımlar Klasman Grubu maçları için ilk yarıda kendi arasında oynadıkları maç puanlarını taşıyarak tekrar tek devreli lig usulü ile 1 etapta oynayacaktır.

Sezon sonunda ilk üç sırada yer alan erkek ve bayan takımlar bulundukları ligden bir üst lige terfi ederler. Son üç sırada yer alan erkek ve bayan takımlar ise bulundukları ligden bir alt lige düşerler.

1., 2. ve 3. Ligde her bir takım I. Etapta 8 maç, II. Etapta 7 maç, III. Etapta (Play Off/Klasman) 7 maç olmak üzere toplamda 22 maç yapacaktır.

3. Lig takımlarının kadrosunda 18 yaş altı en az bir sporcu bulundurmaları ve maçların en az yüzde 64’ünde (14 maç) bu sporcuyu oynatma zorunluluğu olacaktır. 1. ve 2. Lig takımları zorunluluk olmaksızın 18 yaş altı özel izinli sporcu oynatabilirler.
Süper Lig, yine 7´li maç sistemine göre oynanırken, diğer tüm liglerde maçlar 5´li Yeni Olimpik sisteme göre yapılacak.
5´li Yeni Olimpik Sistem şu şekilde oynanacaktır.

Bir takım 3, 4 veya 5 oyuncudan oluşacak, bir oyuncu en fazla 2 maçta oynayacaktır.

A ile X, B ile Y, C ile Z, A ile Y, Çift (A ve Y çiftte oynayamaz. Yedek oyuncular oynayabilir.) şeklinde olacaktır.

Süper Ligde 2 yabancı, diğer Liglerde ise takımlar 1 yabancı oynatabilecek.

26.08.2017

Diğer Haberler