Hakkari´de ´´Ters Lale´´ masa tenisi şenliği büyük ilgi gördü

Hakkari´de, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında "Ters Lale Şenliği" masa tenisi turnuvası düzenlendi.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurumu ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenen etkinlikte masa tenisi turnuvasının yanı sıra uçurtma şenliği, bisiklet turu, yemek yarışması ile tahta bacak, palyaço ve yamaç paraşütü gösterileri yapıldı.

Hakkari´nin Cilo Dağları´nda yetişen "Ters Lale", dünyanın en nadide çiçeklerinden biri olma özelliği taşıyor. Geçmişte Hakkari Bölgesi´nde yaşayan Asuri´lerin her sabah su yaydığı için ´Ağlayan lale´ adını verdiği ve bu yüzden kutsal saydığı "Ters Lale", günümüzde de son derece değerli. Boyu 75 santimetreyi bulan ve her dalında 6 lalenin ters büyüdüğü doğa harikası bu çiçek, eczacılık ve tıp alanında kullanılıyor.
"Ters Lale Şenliği" etkinliğinde masa tenisi standını ziyaret eden Hakkari Valisi Cüneyit Orhan TOPRAK, ziyaretçilerle masa tenisi oynarken, vatandaşlar masa tenisi maçlarına büyük ilgi gösterdi.
´´2 milyon kişiye masa tenisi oynatıyoruz´´ projesi kapsamında "Ters Lale Şenliği" masa tenisi turnuvası süresince binlerce kişi masa tenisi ile tanıştı.

24.04.2017

Diğer Haberler