Takımlar Avrupa Şampiyonası

Takımlar Avrupa Şampiyonası

A Kadın ve A Erkek Milli takımlarımız 13-17 Eylül 2017 tarihleri arasında Lüksemburg´da yapılan 2017 Masa Tenisi Avrupa Takımlar Şampiyonası Challenge Ligi’nde (Avrupa 1.ligi) mücadele etti. 

Lüksemburg´da düzenlenen Masa Tenisi Avrupa Şampiyonası´nda Challenge Ligi olarak da adlandırılan Avrupa 1.Ligi´nde mücadele eden A Erkek Milli takımı 1.Lig Avrupa ikinciliğini elde ederek Süper Lig´e yükseldi.

İbrahim Gündüz, Ahmet Li, Talha Yiğenler ve Gençay Menge´den oluşan A Erkek Milli takımı oynadığı beş maçı da kazanarak 1.Lig´de finale yükselmeyi başardı. Milliler finale gelinceye kadar İsviçre, Çekya, Bulgaristan ve Hollanda maçlarını 3-0, Macaristan karşılaşmasını ise 3-1 kazandı.

Finalde Danimarka´ya 3-0 mağlup olan Millilerimiz Avrupa 1.Ligi´nde ikinci sırayı alarak Avrupa´nın en iyi 16 takımının arasına Dev´ler Ligine adını yazdırdı.

Hedeflerini tutturmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Kerim KOÇ ´´İlk 16 takım arasına gireceğimizin sözünü vermiştik. Bu sözü gerçekleştirmenin gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Antrenör ve sporcularımızı kutluyorum. Camiamıza hayırlı olsun. Hep birlikte daha büyük başarılara imza atacağız´´ dedi.

Şampiyonluğu kıl payı kaçırdıklarını belirten A Erkek Milli takımı antrenörü Onur Germiyanoğlu ´´Avrupa Şampiyonluğuna çok yaklaştık. Finalde kaybettiğimiz için üzgünüz. Ancak gelecek için çok umutluyuz. Bu sonuçla A Erkek Milli takımı tarihi bir başarıya imza atarak ilk kez Avrupa´da final oynama başarısı gösterdi. Sistemli çalışmanın meyvelerini alıyoruz´´ şeklinde konuştu.

 

 

Avrupa 1.Ligi´nde mücadele eden ve A Bayan Milli takımı 1.Lig Avrupa 5.liğini elde etti. Melek Hu, Ece Haraç, Aybüke Öner ve Özge Yılmaz´dan kurulu A Bayan Milli takımı, Şampiyona boyunca şu sonuçları aldı. Azerbaycan 2-3, Galler 3-2, Bulgaristan 3-0, Slovenya 1-3, Litvanya 3-2, Sırbistan 1-3