Gençler Ferdi Şampiyonası

Gençler Ferdi Şampiyonası

5-11 Ekim 2020 tarihleri arasında Bulgaristan´ın Albena şehrinde yapılması planlanan Büyükler ve Gençler Balkan Şampiyonası covid-19 Pandemisi sebebiyle iptal edildi. 

2019 Gençler Balkan Şampiyonası - Üsküp (MKD)

2019 Gençler Balkan Şampiyonası 12-16 Haziran 2019 tarihleri arasında Kuzey Makedonya´nın başkenti Üsküp´de yapıldı. Şampiyonaya Türkiye´nin yanı sıra ev sahibi Kuzey Makedonya ile Romanya, Sırbistan, Slovenya, Yunanistan, İtalya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, ve Kosova katıldı.

detaylı bilgi için buraya tıklayınız

2018 Gençler Balkan Şampiyonası - Bosna Hersek

Bosna - Hersek´in Zenica kentinde 11 ülkenin katılımı ile düzenlenen 2018 Balkan Gençler Şampiyonası´nda Türkiye, ferdi maçlarda üç altın, üç gümüş, sekiz bronz olmak üzere 14 madalya kazandı.

Betül Nur Kahraman, Gülpembe Özkaya, Merve Nur Öztürk, Ece Haraç ve Aybüke Öner´den kurulu Genç Bayan takımımız, sırasıyla Karadağ, Bosna-Hersek, Kosova ve Makedonya´yı aynı sonuçla 3-0 yenerek yarı finale yükseldi. Yarı Finalde Romanya´yı 3-2 mağlup eden Genç Bayan takımımız finalde de Bulgaristan´ı 3-0 yenerek 8 ülkenin katıldığı Şampiyonada altın madalyanın sahibi oldu.
Bilal Selim Tok, Tugay Şirzat Yılmaz, Ali Can Şeker, Saadettin Gençer ve Umut Emre Başsan´dan oluşan Genç Erkek takımımız Bosna-Hersek ve Karadağ´ı aynı skorla 3-2, Kosova´yı da 3-0 yenerek finale çıktı. Finalde Romanya´ya 3-1 yenilen Genç Erkek takımımız 9 ülkenin katıldığı Şampiyonada gümüş madalya kazandı.
Yücel Ocak, Özgür Yılmaz, İbrahim Atuğ ve Emir Baha Sönmez´den kurulu Yıldız Erkek takımımız finale gelinceye kadar oynadığı maçlarda sırasıyla Karadağ, Arnavutluk, Slovenya, Bosna-Hersek ve Bulgaristan´ı aynı sonuçla 3-0 mağlup etti. Final maçında Romanya´ya 3-0 yenilen Yıldız Erkek Milli takımımız ikinci olarak 10 ülkenin katıldığı Şampiyonada gümüş madalya kazandı.
Feyza Demir, Şükran Cangir, Zeynep Karaca ve Simge Devrim İnal´dan oluşan Yıldız Kız takımımız ise Bulgaristan ve Karadağ´ı aynı sonuçla 3-0, Bosna-Hersek´i ise 3-2 yenmesine rağmen, yarı finalde Moldova´ya, 3-0 yenilerek 11 ülkenin katıldığı Şampiyonayı 3.sırada tamamladı ve bronz madalya kazandı.

 2017 Gençler Balkan Şampiyonsı - Bulgaristan

Bulgaristan´ın Albena şehrinde düzenlenen 25. Gençler Masa Tenisi Balkan Şampiyonası sona erdi. Türkiye, takım ve ferdi müsabakalar sonunda toplamda elde ettiği altı altın, beş gümüş ve beş bronz madalya ile Şampiyonayı 16 madalya ile tamamladı. 
25. Gençler Masa Tenisi Balkan Şampiyonası´nın son gününde ferdi maçların finalleri yapıldı. Türkiye ferdi maçlarda; üçü altın, beşi gümüş, dördü bronz olmak üzere toplam 12 madalya kazandı. Takım maçlarında üç altın, bir bronz madalya elde ederek Takımlar Balkan Şampiyonu olan Türkiye, başarısını ferdi maçlarda da devam ettirdi.

Türkiye ve ev sahibi Bulgaristan´ın yanı sıra, Sırbistan, Romanya, Kosova, Arnavutluk, Makedonya, Karadağ, Bosna-Hersek ve Moldova´nın katıldığı Balkan Genşerl Masa Tenisi Şampiyonasının son gününde ferdi finalleri oynandı.
Genç Erkek tekler kategorisinde ilk üç sırayı Milli sporcularımız paylaştı. Finalde Tugay Yılmaz´ı 4-0 mağlup eden Talha Yiğenler altın madalyanın sahibi olurken, Tugay Yılmaz gümüş, Zihni Batuhan Şahin ise bronz madalya kazandı. Genç Bayan tekler kategorisinde Simay Kulakçeken gümüş, Yıldız Bayan tekler kategorisinde Şükran Cangir gümüş madalyanın sahibi oldu.
Genç Bayan çiftler kategorisinde finalde ev sahibi ülkeden Esin Said/Maria Yovkova ikilisini 3-0 mağlup eden Simay Kulakçeken/Betül Nur Kahraman çifti altın madalyayı kazandı. Bu kategoride Zeynep Çelik/Dilan Tek ikilisi ise bronz madalyayı elde etti. Yıldız Bayan çiftlerde Ece Haraç/Özge Yılmaz gümüş, Genç Erkek çiftlerde Talha Yiğenler/Zihni Batuhan Şahin bronz madalya kazandı.
Gençler Karışık Çiftlerde ilk iki sırayı Milli takım sporcularımız alırken finalde Zihni Batuhan Şahin/Aybüke Öner çiftini 3-1 mağlup eden Talha Yiğenler/Simay Kulakçeken altın madalyanın, Zihni Batuhan Şahin/Aybüke Öner ise gümüş madalyanın sahibi oldu. Yıldızlar Karışık çiftlerde ise İbrahim Atuğ/Şükran Cangir ikilisi bronz madalya kazandı.

Bu sonuçlardan sonra Türkiye, takım ve ferdi müsabakalar sonunda toplamda elde ettiği altı altın, beş gümüş ve beş bronz madalya ile madalya sıralamasında toplam 16 madalya ile 10 ülke arasında Romanya´nın ardından ikinciliği elde etti.