YAKLAŞAN ETKİNLİKLER

100.YIL MİNİKLER TAKIM-FERDİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI MÜSABAKALARI

11-14 Haziran 2024 Halkapınar S.S.-İZMİR

Daha Fazla Oku

100.YIL BÜYÜKLER FERDİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI MÜSABAKALARI

24-26 Haziran 2024 Hitit Ünv.S.S. -ÇORUM

Daha Fazla Oku

100.YIL KÜÇÜKLER TAKIM-FERDİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI MÜSABAKALARI

27-30 Haziran 2024 Selçuklu Bld. Uluslararası S.S.-KONYA

Daha Fazla Oku

KURULUŞLAR TÜRKİYE ŞAMPİYONASI MÜSABAKALARI

29 Haziran-01 Temmuz 2024 -KAYSERİ

Daha Fazla Oku

Türkiye'de masa tenisinin ilk olarak 1920'lerden sonra Robert Koleji'nde oynanmaya başladığı bilinmektedir. Daha sonra bu spor başta İstanbul olmak üzere tüm yurtta yayılmaya başlamıştır. Hatta İstanbul'da Altınordu Spor Kulübü'nde ilk turnuva düzenlenmiştir. 1930 yılında ilk İstanbul Şampiyonası düzenlenmiş ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nden aynı zamanda yüzücü ve boksör olan Raşit Bey İstanbulsporlu rakibi Semih Duransoy'u yenerek sarı-lacivertli kulübe bu dalda ilk şampiyon unvanını kazandırmıştır.

1950-61 yılları arasında özellikle İstanbul, İzmir ve Ankarada masa tenisi faaliyetleri olanca hızı ile devam etmiş ve ilki 1957 ikincisi 1960 yıllarında olmak üzere bu üç bölge sporcularının katılımıyla, o zamanlar bağlı olduğu tenis federasyonu tarafından organize edilen, iki Türkiye şampiyonası yapılmıştır.Birincisinde Beyoğluspor kulübünden Anastas Nikolau tek erkeklerde birinciliği elde etmiştir.

1966 yılında masa tenisi federasyonunun kurulması ile Masa Tenisi daha organize hale gelmiştir.

1948-70 yılları arasında Fenerbahçe ve Beyoğluspor'un üstünlüğünde geçen yıllar, 1970'lerde Çinli masa tenisi ustaları getiren Eczacıbaşı da rekabete dahil olmuştur. 1983 yılında Türkiye Ligi müsabakalarının başlamasıyla bu daldaki rekabet daha renkli bir hal almıştır.

İlk Federasyon Başkanı gazeteci Ali ABALI olmuş,sonrasında ise sırasıyla Danyal Tevfik ÇİPER,Suzan ÖZBEK Dr.Oktay ÇİMEN,Kerim KOÇ,Fatih KARACA Federasyon Başkanlıkları yapmışlardır. Günümüzde ise Dr.Oktay ÇİMEN Federasyon başkanımız olarak görevine devam etmektedir. Geçmişten bugüne kadar gelen bir çok sporcumuz Avrupa şampiyonlukları,Akdeniz oyunları şampiyonlukları,Balkan şampiyonlukları vb. başarıları elde etmişlerdir.Ayrıca Fenerbahçe spor kulubü iki yıl üst üste Avrupa kulüpler şampiyonluğu ve şampiyonlar ligi şampiyonluğunu elde etmiştir. 2008-2012-2016 yıllarında yapılan yaz olimpiyat oyunlarına katılan sporcularımız Türk masa tenisi temsil etmiş, ülkemizde masa tenisinin belli bir noktaya ulaştığını kanıtlamışlardır.

 


                                                        GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE FEDERASYON BAŞKANLARIMIZ